fbpx

BLOG

księga wieczysta
Blog Wood and Stone

Księga Wieczysta - co to takiego? Czy warto ją zakładać?

Wiele osób planując zakup mieszkania, domu czy działki jest przerażona: ilością dokumentów, wiedzy, pytań, zawiłościami prawnymi i finansowymi. Kupujący mieszkanie boryka się także z wątpliwościami dotyczącymi samego przedmiotu zakupu: czy nie jest obciążone długami, czy sprzedający posiada pełnie praw do sprzedawanego mieszkania czy domu. Czy można rozwiać te niejasności już na etapie początkowym? Oczywiście, że tak! Z pomocą przychodzi księga wieczysta.


Jak wygląda księga wieczysta?

Wiele osób całkowicie błędnie pomija znaczenie księgi wieczystej. Tak naprawdę, jest to jeden z głównych dokumentów i to właśnie w nim znajdziemy najważniejsze informacje prawne związane z daną nieruchomością jeszcze przed zakupem interesującego nas domu lub mieszkania… Oto najważniejsze fakty o księdze wieczystej!


 

By wyjaśnić użyteczność KW warto zaznaczyć, że funkcjonuje ona według następujących zasad:

•    Jawności – każdy ma do niej wgląd i może ją przejrzeć;
•    Zgodności domniemanej – dla sądu to, co jest zapisane w księdze wieczystej jest „święte” i obowiązujące. W przypadku niejasności, roszczeń itp. przyjmuje się za prawidłowy stan rzeczy ten zapisany w księgach;
•   Zasada rękojmi wiary publicznej – w trakcie operacji kupna-sprzedaży, osoba wpisana w księdze wieczystej jako właściciel jest uznawana za prawnego właściciela, a kupujący staje się właścicielem, nawet jeśli osoba sprzedająca posesję nie posiadała do niej praw.

Jak i gdzie sprawdzić księgę wieczystą?

Choć wydaje się to wszystko skomplikowane, to tak naprawdę księga wieczysta jest niezastąpionym źródłem informacji dla kupującego i pośrednika. Stanowi swojego rodzaju kompendium wiedzy o interesującej nas nieruchomości, dzięki któremu oszczędzimy sobie kłopotów i przykrych niespodzianek przed zakupem mieszkania, domu czy gruntu.

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą? Można to zrobić na dwa sposoby: pierwszy – udać się do wydziału ksiąg wieczystych odpowiedniego dla danego terenu sądu rejonowego, gdzie możemy również uzyskać odpis zwykły danej księgi, drugi – odwiedzić stronę internetową Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

By móc przeglądać księgi, warto znać przypisany jej numer (ciąg liczb i liter tworzący unikalny numer danej nieruchomości). W przypadku wizyty w sądzie często wystarczy sam adres lub dokładna lokalizacja interesującego nas mieszkania, domu lub działki, w EKW dokładny numer księgi jest już wymagany.

Jak założyć księgę wieczystą? Dlaczego warto zrobić?

Istnieją dwa sposoby, by założyć księgę wieczystą: u notariusza podczas transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości lub bezpośrednio w siedzibie wskazanego sądu rejonowego. W jednym i drugim przypadku koszt założenia księgi nieruchomości pokrywa kupujący (60 zł plus opłata 200 zł za wpis prawa własności). By móc przystąpić do procedury założenia KW należy przygotować kilka potrzebnych dokumentów, które dostępne są TU.

Wiele osób kupując mieszkanie lub przygotowując się do sprzedaży zastanawia się, czy warto założyć księgę wieczystą dla danej nieruchomości. Wśród argumentów „za” warto wymienić ten najważniejszy: nieruchomość z księgą wieczystą łatwiej jest sprzedać. Potencjalny kupiec już na starcie może poznać faktyczny stan prawny, oszczędza czas, który musiałby poświęcić na sprawdzanie dokumentów i poszukiwanie informacji. Drugim ważnym plusem istnienia KW jest łatwiejszy proces uzyskania kredytu hipotecznego pod zastaw nieruchomości.

Podsumowując, księga wieczysta do dokument, od którego należy zacząć zarówno w przypadku kupna, jak i sprzedaży nieruchomości. Dzięki niej kupujący jest świadomy, w jakiej sytuacji jest dane mieszkanie, dom czy grunt i może uniknąć problemów i niejasności. Taka pewność staje się także atutem gdy przygotowujemy lokal do sprzedaży.

Szukasz sprawdzonej agencji nieruchomości w Warszawie? Sprawdź nasze usługi.

Image
© Wood and Stone all rights reserved.

 

 

WOOD AND STONE
REAL ESTATE
            
Wood and Stone Sp. z o.o.
Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera 12
03-736 Warszawa

 

 

 

 

NIP: 1133037563
REGON: 389420255
KRS: 0000929366

 

 

 

Nr rachunku bankowego:
78 1050 1025 1000 0090 8130 2615

 

Search